něco o mně | fotogalerie | guestbook | download |

Co je nového ?

16/07/2009 - při brouzdání Microsoftím webem jsem narazil na jednu zajímavou stránku. Jedná se o globální oficiální přehled - celosvětovou statistiku certifikovaných profesionálů (MCP). Jaké oblasti nejvíce letí? Kolik je na světě MCP/MCSE nebo MCT? Toto a mnoho podobných informací vyčtete na stránce MCP around the world.11/07/2009 - potřebujete ve svém MS Wordu překontrolovat pravopis cizojazyčného textu např. v ruštině nebo čínštině? Řešení existuje v podobě doplňkových (placených) produktů - Microsoft Office Multi-Language Pack 2007 (Office 2007) a Microsoft Office Proofing Tools 2003 (Office 2003). Podporováno je celkem 36 jazyků.


03/07/2009 - a máme tu jednu z dalších báječných akcí internetového obchodu Computer Press. Pokud si v termínu od 1.7. do 31.7.2009 vyberete z široké nabídky knih alespoň 2 tituly, obdržíte v rámci akce 1+1 tu levnější z obou knih zcela ZDARMA! Vybírat můžete z více než 3 tisíc titulů mnoha oborů bez jakéhokoli omezení. Já už mám objednáno. :-)


22/06/2009 - minulý týden jsem si prostřednictvím svého oblíbeného testovacího střediska (Computer Help) zaregistroval Microsoftí test (70-621). Docela nemile mne ale překvapila vyšší cena, která činí aktuálně asi 2800,- Kč. Trochu jsem se tedy začal poptávat, zda se jedná o globální zdražení nebo nějakou jinou záludnost. A ano, má intuice nebyla daleko od pravdy. Provedl jsem tedy registraci účtu přímo u Prometric, vše se mi díky již vlastněnému/zadanému "Candidate ID" hezky provázalo. Kromě aktuálně naplánované zkoušky mám přístup také k celé historii zkoušek dřívějších, což je fajn. Samozřejmostí je možnost objednání zkoušky v libovolném testovacím středisku, nebo její přesun na jiný termín, prostě luxus. A teď to nejlepší. Platbu uskutečníte online platební kartou - celých 80USD, což v přepočtu vychází na nějakých 1500,- Kč => úspora 1300,- Kč!


18/06/2009 - tak tu máme od 1.7. další změnu bankovních poplatků, jak jinak než ve znamení zdražení (Raiffeisenbank). Většina se týká převážně operací na pobočce (vklady,výběry), kde v průměru zaplatíme o nějakých 5Kč navíc. Drsnější je ale novinka, která se dotkne stávajících i nových klientů s tarifem Podnikatelské konto. Zdražení je provedeno celkem v tichosti a nenápadně, základní výše poplatků se prakticky nemění, mění se ale měsíční obrat (z 50 tisíc na 300 tisíc => nárůst 500%) nutný k dosažení věrnostní slevy Premium (vedení účtu zdarma). Pokud se vám uvedený obrat nepodaří realizovat, zaplatíte přinejmenším 100,- Kč/měsíčne, podle využívaných služeb. Jak vidno, RB opět nezklamala.


08/06/2009 - po delší pauze jsem s musel pustit do updatu jednoho staršího SW projektu a došlo i na tiskové sestavy. Delphi 7 standardně obsahují jen Rave Reports, ale jelikož šlo o nějakou jednoduchou sestavu, chtěl jsem jí vytvořit pomocí QuickReportu. Nicméně QR komponenty se v paletě nástrojů již nevyskytují, lze je ale jednoduchým způsobem doinstalovat. Postačí přidat balíček (Component | Install Packages...) dclqrt70.bpl, který naleznete v Delphi7\Bin adresáři.


01/06/2009 - rád bych upozornil na nový projekt na českém internetu - mLink.cz. Pakliže se trochu zabýváte propagací webových stránek, SEO optimalizací, víte co je to Google PageRank, SRank atd., určitě vás může zaujmout. Systém mLink zprostředkovává nákup a prodej zpětných odkazů (backlinks), možné využití tak najdou jednak pronajímatelé reklamní plochy, tak kupující. Máte-li zajímavé (dobře hodnocené) stránky, můžete nabídnout potenciálním zájemcům umístění textového odkazu (mít zisk). Nebo naopak, potřebujete-li více zviditelnit např. svůj e-shop či jiný web, můžete si nějaké ty odkazy zakoupit. Nápad je to určitě zajímavý a nadějný, koneckonců podobné systémy v zahraničí už nějaký ten čas fungují.


14/05/2009 - čím dál tím častěji se na mě dost lidí obrací s všemožnými problémy kolem mod_rewrite. Většina dotazů ale vychází z pouhé neschopnosti vyzjistit, kde přesně potíže vznikají. Rewrite modul dokáže sám o sobě celkem přehledně poskytovat veškeré informace o přepisu, následně už nebývá obtížné daný problém odhalit a odstranit. Jak tedy zapnout logogování? Postačí uvést název souboru do direktivy RewriteLog, souběžně ještě doporučuji nastavit RewriteLogLevel na nějakou vyšší hodnotu, např. 9.


06/05/2009 - dnes jsem si trochu hrál s CSS vlastností letter-spacing, chtěl jsem ji využít v nadpisech levého menu (vím, že prokládání mezerami není úplně to nejlepší řešení). Pokud ale takový nadpis centrujete, nikdy nebude s použitím letter-spacing viditelně uprostřed. Proklad se totiž nepřidává pouze mezi sousedící znaky, ale také za znak poslední. Toto je pak příčinou "chybného" zarovnání. Pravděpodobně vlastnost, nikoli chyba. :-(


02/05/2009 - po delší odmlce jsem opět procházel nějaké weby ohledně ruletních systémů a strategií a narazil na jeden zcela nový, který mě ale velice pobavil. :) Rady typu "jak hrát bez rizika" popisující klasický Martingale jsou opravdu zábavné. :-) Kdo ruletu nikdy nehrál, může se nechat snadno zlákat vidinou rychlého zisku "bez rizika". Jaké to bude asi zklamání ve chvíli delší nepříznivé série (zažil jsem třeba i 20x stejnou barvu, 15x stejný street apod.), popř. nemožností navýšit sázku díky limitu stolu. :-) Již nějaký ten čas se zabývám automatizací kasínových her, převážně rulety. Aplikace, jejímž základem je OCR jádro, využívající statistickou pravděpodobnost dlouhých sérií. Z tohoto důvodu jsem si také hned zaregistroval doménu jaknaruletu.info. :-) Pokud je ruleta vaší dlouhodobou zálibou, klidně se podělte o své zkušenosti. Základ mého software je již zcela funkční, nabízím také 15% affiliate (partnerský program) případným přeprodejcům. Podrobnosti zašlu na požádání. :-)


28/04/2009 - výrobce mini-notebooků ASUS rozšiřuje svou nabídku o nový model s označením EEE PC 1004DN. Notebook by měl být poháněn procesorem Intel Atom N280, doplněný čipsetem GN40. Zajímavostí je ale integrace optické CD/DVD mechaniky. Jinými slovy plnohodnotný 10" notebook (bez nutnosti externí mechaniky), co víc si přát. Časem zřejmě popřemýšlím nad upgradem mého 1000H modelu. :-)


15/04/2009 - pozor, nacházíte se na staveništi! Vstup pouze na vlastní nebezpeční, helma a reflexní vesta jsou povinné. :-) Tak v takovém stavu se momentálně nachází můj web, jedním slovem staveniště. Konečně jsem začal pracovat na nějaké technologické aktualizaci, přepisu do XHTML, zohlednění sémantického formátování. Prozatím byly veškeré stránky+DB úspěšně převedeny do UTF-8 kódování a odstraněna většina chyb v kódu. Nyní je design webu mírně rozpadlý, ale postupně pracuji na zlepšení. :-)


05/04/2009 - mám radost! Dnešním dnem tento web poprvé obdržel hodnocení PageRank = 3 (SRank 60). Trochu se musím stydět, že se mi ještě nepodařilo provést celkový update, validaci do XHTML, SEO atd. Poslední dobou se webovým trendům dost věnuji, především optimalizaci a marketingu. Stále mám ale na práci celou řadu cizích projektů/zakázek, kterými je třeba se zabývat... prostě kovářova kobyla. :-)02/04/2009 - přemýšlíte o nějaké pěkné vlastní doméně? Je tady jedinečná možnost, získat doménu s koncovkou .info za pouhých 100,- Kč bez DPH. Akce platí do konce dubna. Ověření včetně registrace můžete provést u FORPSI.


23/03/2009 - jak na otevírání odkazů v novém okně, validně v XHTML? Tag "target" byl již v minulosti (HTML 4.01) označen jako deprecated (překonaný). Z tohoto důvodu se v novějších definicích XHTML už nevyskytuje (zůstává pouze u frameset). Řešení problému, se zachováním validity, je možné pouze za pomoci JavaScriptu: <a href="http://www.domena.tld" onclick="window.open(this.href); return false;">Klikni</a>.


<< >>