něco o mně | fotogalerie | guestbook | download |

Co je nového ?

02/12/2009 - od 1. ledna 2010 snižuje CZ.NIC registrační poplatek za držení .cz domény. Velkoobchodní cena se tak změní ze stávajících 190 na 155 Kč (bez DPH). K úpravě ceny tak dochází po více než 2 letech, není co namítat. :-)30/11/2009 - jinak skvělý VMware mě dnes poněkud zkomplikoval život. Inicializace POSTu je totiž povedena tak rychle, že není prakticky vůbec možné vstoupit do BIOSu virtuálního stroje. Po dlouhém neúspěšném zkoušení jsem byl tedy donucen zapátrat po řešení. Nejedná se přímo o zpomalení, ale o nastavitelnou vyčkávací prodlevu. Přímo do souboru .vmx je potřeba doplnit řádek bios.bootDelay = "3000" (hodnota je v milisekundách).


27/11/2009 - tak tu máme konečně nové FreeBSD 8.0-RELEASE! Jsem rád, jelikož s řadou 7 jsem měl na své Gigabyte GA-G31M-S2L základní desce docela problémy - nefunkční reboot+shutdown (nemalá komplikace, jelikož stroj potřebuji spravovat převážně dálkově). Prakticky jsme závadu dokázali cca po 2 týdnech blíže upřesnit - shutdown se zadíral během shutdownu ovladače disku ad2 (i s jakýkoli jiným diskem). Následovalo zkoumání a testování, kam až se kernelový kód na mém železe provede. Procházení mnoha funkcí, jejiž výčet by byl opravdu dlouhý, neustálé překládání kernelu a pořád dokola. V kombinaci testování různých nápadů (vypnutí DMA, použití jiných hodin...), verzí BIOSu a verzí BSD nakonec přišla naděje. Na 8.0-RC2, stejně jako v celé 6kové řadě se problém vůbec neprojevil. Takže hurá, můžu zase věřit, že můj nový server v blízké budoucnosti přeci jen nasadím. :-)


06/11/2009 - jelikož se už několik let věnuji doménovému trhu, mám možnosti registrovat a spravovat domény na úrovni velkoobchodních cen – rozumějte, levněji to prostě nejde (pokud pomineme různé nabídky podmíněné objednávkou hostingu, jednorázové akce GoDaddy apod.). V dnešní době svým známým, kamarádům a samozřejmě sobě spravuji nemalý počet doménových jmen, některým zajišťuji i hosting. Jelikož i zde hraje podstatnou roli dosažený obrat, nabízím tuto možnost i vám ostatním. V případě zájmu nebo dotazů mne můžete kontaktovat. Jak tvrdím, registrujeme levně – nejlevněji (bez marže).


29/10/2009 - Microsoft uvolnil nový Remote Desktop Client ve verzi 7.0 (obsažen ve Windows7) také pro starší systémy - Windows XP a Windows Vista. Mezi významné novinky patří podpora Windows Aero, podpora DirectX 2D i 3D 10.1 a podpora více monitorů. Vlastní grafické operace (vyreslování a akcelerace) se tak přesouvají na stranu samotného klienta.


23/10/2009 - dnes jsem se prostřednictvím Prometric webu přihlásil na další z test. Během registračního procesu jsem si povšiml jené příjemné změny - při výběru termínu jsou nabízeny již jen termíny/časy aktuálně volné (zabrané jsou disablované). Dříve bylo po každé registraci nutné zkontaktovat testovací středisko a ověřit si volné místo v učebně. Toto nyní konečně odpadá. Po úspěšné registraci máte jistotu, že se na svůj test opravdu dostanete, skvělé. :-)


20/10/2009 - občas se naskytne nějaký záhadný problém s prohlížečem Internet Explorer (padání, nenačítání stránek apod.). IE ve verzi 7 a 8 je již poměrně kvalitní browser, jeho chování lze však nepříznivě ovlivnit celou řadou externích doplňků, které se zpravidla sami aktivují bez přičinění uživatele. Aktuálně instalované doplňky lze aktivovat/deaktivovat v menu Nástroje->Spravovat doplňky. V případě vážnějších problémů pak doporučuji prohlížeč nastartovat s parametrem -extoff, který zamezí spuštění veškerých doplňků. Uvedenými postupy lze poměrně lehce zjistit, který z modulů problémy způsobuje.


09/10/2009 - ještě se jednou vrátím k mnou zmíněné zkušenosti s e-shopen LAN-SHOP.cz. Jak se tedy celou situaci podařilo dořešit a uzavřít? Přestože jsem chybně objednané kusy zboží v zápětí stornoval, byli mi v balíku (údajně omylem) zaslány. Využil jsem tedy svého práva a toto zboží okamžitě zaslal zpět (bez udání důvodu). V posledním zaslaném e-mailu jsem prodejce upozornil na prostá fakta ohledně účtování storno a podobných poplatků, následně jsme komunikaci ukončili. Za nějaké tři týdny mi přišel dobropis za vrácené zboží - v plné výši. Celá věc mě tedy stála pouze čas a cenu za obchodní balík (navrácení zboží). Takže jsem spokojený, stačilo jen nenechat se odbýt a trvat na svém. :-)


03/10/2009 - Microsoft uvolnil svůj nový bezpečnostní balík Security Essentials (pro WinXP a novější), jedná se o bezplatné řešení komplexní ochrany - před viry, trojskými koňmi, spywarem a rootkity. Prozatím je k dispozici pouze v anglické verzi, česká lokalizace bude pravděpodobně dostupná později. Již několik dnů jej testuji a výsledky mne zatím příjemně překvapily, rozhodně doporučuji vyzkoušet.


22/09/2009 - při výběru nové LCD TV jsem narazil na mně doposut neznámý pojem "komponentní" vstup/výstup. V čem se tedy přesně tento vstup odlišuje od kompozitního? Kompozitní vstup má celkem 3x cinche (videlo a L+R audio kanál). Naproti tomu komponentní vstup přenáší každou barevnou složku (3x cinch pro R,G,B) samostatným vodičem - měl by tedy teoreticky poskytovat vyšší kvalitu obrazu.


02/09/2009 - využijte slevy až 25% při absolvování certifikačního testu Microsoft. Podrobné informace včetně možnosti získat patřičný voucher code naleznete na webu Prometricu. Akce platí až do konce tohoto roku. :-)


24/08/2009 - inbus nebo imbus? Sám jsem nevěděl, jaké že označení je vlastně to správné. Několik dotazů na své okolí mi pouze potvrdilo, jaký v tomto případě panuje zmatek, přesněji neznalost. Jak se tedy tomuto šestihrannému udělátku správně říká? Přeci INBUS! Jedná se o první písmena z německého Innensechskantschraube (přeloženo jako vnitřní šestihranný šroub) Bauer und Schaurte (firma). Takže nyní už všichni víme, jak je to správně. :-)


12/08/2009 - prakticky asi má první negativní zkušenost s e-shopem - konkrétně s LAN-SHOP.cz. Přestože už mnoho let nakupuji převážně z pohodlí domova (a ne málo), nikdy jsem žádný vážnější problém nezaznamenal. Vždy jsme se s dodavatelem bez problému dohodli, ať se jednalo o na navrácení zboží (v zákonem stanovené lhůtě), změnu objednávky či reklamaci. Minulý týden jsem objednával nějaké síťové vybavení na lan-shop.cz, bohužel se mi ale podařilo jednu položku objednat chybně - vizuálně stejný vzhled avšak jiné typové označení. Ještě před expedicí jsem tedy prodejce kontaktoval s žádostí o nahrazení této položky jinou - tou správnou. Ano uznávám, má chyba. Nicméně mi přijde zcela nekorektní účtování jakýchkoli storno a podobných poplatků. Faktem je, že zboží nebylo ještě ani vyexpedováno, natož převzato. A to, že tento dodavatel je v podstatě jen přeprodejce a objednává v jiném skladu, mě jakožto zákazníka vůbec nezajímá. Toto vše jasně vymezuje občanský zákoník, přesněji §53 odstavec 10. Prodejce nemá absolutně žádný nárok účtovat nějaké penále, storno poplatky či jiné nesmysly. Avšak může naúčtovat náklady spojené s vrácením zboží (např. poštovné, balné, uvedení zařízení do původního stavu - např. reinstalace software u notebooku apod.). Veškeré tyto náklady ale musí doložit. Jako zákazník tedy stejně zaplatíte, pokud se tedy pro pár peněz nerozhodnete jít k soudu, který jako jediný může rozhodnout, jestli naúčtované poplatky v dané výši byly naúčtovány v oprávněně. Síťové prvky nakupuji relativně často, takže pro příště nakoupím prostě jinde. :-)28/07/2009 - doposud jsem vždy ve svých perl skriptech pomocí SNMP vyčítal pouze hodnoty typu string a integer, pravděpodobně proto jsem této záludnosti úspěšně unikal. Narazil jsem ale při zpracovávání proměnné definované v MIB jako TimeTicks (sysUpTime), která se mi permanentně formátovala na řetězec typu "2 days, 8:46:30.00". Bylo mi to divné, jelikož snmpget téhož oid vracel výstup, který mi vyhovoval podstatně více (obsažen celkový uptime v sekundách). Začal jsem tedy pátrat, jak se vyhnout šílenému parsování. Řešení existuje a je zcela triviální. Funkce translate() - umožňuje vypínat/zapínat překlad pro jednotlivé objekty, nastavení lze rovněž specifikovat už při vytváření session. Prostě není nad manuál. :-)


22/07/2009 - pokud používáte některý z novějších prohlížečů (FF3,IE8...), pravděpodobně se vám přihlášení do el. bankovnictví eKonta (Raiffeisenbank, bývalá eBanka) nezdaří. Při načítání klíče nastane chyba "Soubor nelze otevřít. Přístup byl odepřen". Banka se k problému staví jak jinak než laxně, vývoj rozhraní eBanky byl dle vyjádření dávno ukončen, seznam podporovaných prohlížečů se tak s největší pravděpodobností už nikdy nerozšíří. Potíž způsobuje JavaScript, který nevrací celou cestu ke zvolenému souboru klíče, ale pouze jeho vlastní název. Řešením je soubor klíče uložit do pracovního adresáře prohlížeče, v případě Firefox 3 typicky do "C:\Program Files\Mozilla Firefox\klic.key" a prohlížeč restartovat. Jako lepší řešení (z hlediska bezpečnosti) bych však raději doporučil vytvoření symbolického odkazu (mklink/linkd) na nějaké bezpečnější úložiště.


<< >>