něco o mně | fotogalerie | guestbook | download |

GPS Garmin eTrex Legend HCx

Základní popis a parametry

Ruční GPS přístroj kapesní velikosti, vysoce citlivý GPS čip (podpora systémů WAAS, EGNOS), 256-barevný displej (pohodlně čitelný na slunečním světle), slot pro microSD datové karty (pro dohrání dalších/podrobnějších map, max. 2GB). Napájení zajišťují 2ks alkalických AA baterií - výdrž až 25 hodin. Výhodou je též nízká hmotnost (156g včetně baterií) a vodotěsnost (do hloubky 1 metru po dobu 30 minut). Osobně považuji za malý nedostatek absenci hlasové navigace, k dispozici je pouze několik druhů tónového upozornění.


Osobně používám mapy: Atlas Czech 7 NT, TOPO Czech 1.2, TOPO Czech 2.0/PRO. Součástí GPS je vestavěný Trip and Waypoint Manager v4 (nelze přehrát).

Vyzkoušet můžete také celou řadu volně dostupných map pro navigace Garmin.


Servisní menu

Jedná se o jedinou obrazovku, která má pouze informační a testovací (funkce tlačítek) charakter. Naleznete zde informace o verzi firmwaru a softwaru, úroveň přijímaného signálu, napětí baterie... Nejpraktičtější hodnotou je asi zabudované teplotní čidlo (s přesností 1°C). Servisní menu aktivujete držením tlačítka ENTER při zapnutí přístroje.


Jak na analýzu trasy, výškový profil...

Bohužel, funkce okamžitého zobrazení výškového profilu je umožněna až ve vyšších/dražších Garmin modelech (Vista apod.). Jedinou možností je tedy dodatečné zpracování v aplikaci MapSource, jenže i zde jsou možnosti velmi omezené. Nedozvíte se např. celkové klesání/stoupání, průměrné rychlosti atd. Pro tento účel však exitsuje jedna skvělá online aplikace - uTrack - online GPX track report generator. Jediné co potřebujete, je export ujeté trasy (z MapSource) do souboru ve formátu .gpx. Tento soubor pak už jen odešlete prostřednictvím příslušného formuláře.


GPSka v defaultním nastavení "nikde" nezobrazuje aktuální nadmořskou výšku. Můžete se k ní sice proklikat přes několik úrovní menu, ale to v terénu příliš použitelné není. Řešení je ale jednoduché. Stačí si tuto konkrétní "page" umístit mezi tzv. "rychlé" stránky, které rotujete pomocí tlačítka CANCEL. Postupujte následovně: Hlavní menu - Pořadí stránek - <Přidat stránku> - Trasový počítač. Nadmořskou výšku tak budete mít vždy rychle k dispozici. Obdobně si můžete přidat také další stránky dle potřeby.Jak nahrát nové mapy

Způsobů existuje mnoho, např. programem sendmap (img2gps) nebo zkopírováním výsledného .img přímo na paměťovou kartu. Já jsem nejdéle bojoval s MapSource a došlo i na manuál. :-) Háček je v tom, že musíte napřed zvolit mapové oblasti. Mapová oblast je část mapy - děleno může být např. podle krajů, měst apod. Tento výběr se provádí nástrojem "Mapa" (zvolit v horní liště). Výřezem pak vyberete požadované oblasti, které se octnou v levém seznamu. Nyní již můžete mapy odeslat do GPS.


Ještě nutno připomenout... při každém nahrání se původní mapy odstraní. Je to logické, MapSource nejprve z vybraných map/oblastí provádí jakousi kompilaci do jediného .img souboru, ten se pak následně kopíruje do GPS (přepisuje původní). Pokud potřebujete přenést více map, postupujte stejným způsobem, tj. použitím nástroje výběru "Mapa" ve více mapových podkladech.


Jak si změnit ikonky bodů nebo udělat screenshot obrazovky

K tomuto účelu slouží aplikace xImage, kterou nalezente na webu Garmin.


Uživatelský manuál a návod k použití: eTrex HC series (anglicky).