něco o mně | fotogalerie | guestbook | download |

SETI@home - hledání mimozemských civilizací

Projekt SETI je poměrně známý. Snaží se hledat mimozemské civilizace a jedním z jeho problémů je nedostatečná výpočetní síla. Zpracovávány jsou rádiové vlny zachytávané teleskopy. Nainstalujete si klienta, přijmete pár vteřin rádiového signálu a vrhnete se do analýzy. Do analýzy tak podrobné, že by si to sebevětší počítač nemohl dovolit. S oněmi "pár vteřinami" provedete zhruba 170 miliard výpočtů. Program hledá zajímavé signály, například hlasité výkřiky na určité frekvenci, pokud možno takové, které šest vteřin získávají na intensitě a dalších šest vteřin ztrácí. To proto, že každý bod na obloze prochází nad anténou teleskopu dvanáct vteřin a zdroj s takovýmto signálem je pravděpodobně mimozemský.


Nejzajímavější údaje budou odeslány zpět ve chvíli, kdy budete přijímat další data. Pokud budete mít pocit, že jste něco objevili, nejásejte. Pravděpodobně je to pozemský vysílač, satelit, testovací signál či něco jiného. Zajímavé místo bude zaznamenáno a za několik měsíců zkoumáno znovu. Tímto způsobem bychom mohli získat oblasti, které si zaslouží naši bližší pozornost. A v jedné z nich, kdo ví.

Požadavky: SETI klient je poměrně náročný. Budete potřebovat minimálně 32 MB RAM a pravděpodobně nenecháte pracovat klienta na pozadí, ale jako spořič obrazovky. Pak spotřebuje skutečně jen volný čas, při kterém je CPU minimálně využíván. Můžete klienta samozřejmě nechat běžet bez přerušení, nedoporučuje se to dělat na stroji s méně než 64 MB RAM. Z vlastní zkušenosti vím, že s 64 MB RAM a stále běžícím klientem se stane počítač téměř nepoužitelným. Na svém PC ale nechávám SETI pracovat neustále (AMD Thunderbird 1,2 GHz, 256 MB DDR RAM).

TIP: asi největšího zrychlení dosáhnete použitím textové verze klienta. Tato verze nezobrazuje žádné grafy a šetří tím tak na výkonu.

Pomocné utility spolupracující s klientem SETI@home:

SETI Driver (Michael D.Ober)
rogram, který si stáhne Vámi navolený počet jednotek a ty pak třeba neustále jednu po druhé zpracovává. Osobně používám tento program a jsem s ním plně spokojen.

SETI Spy (Roelof Engelbrecht)
Jedná se o malý program, který velice kvalitně zobrazuje informace o aktuální jednotce, procentuálním stavu. Naleznete zde i jednoduché srovnání (benchmarkový) s jinými CPU. Program nainstalujete zkopírováním do složky Seti@home.

SetiGate (Grooteman Software)
Program, který je určen pro uchovávání více jednotek. Šetříte tím hlavně peníze za Internet. Jedna z dalších dovedností je jednoduchá statistika uživatelů, které si sami můžete určit.

Multi SETI@home Monitor
Grafický add-on, který umožňuje sledování aktivity SETI klienta (i na více PC). Program je nabízen jak pro Windows, tak i pro Linux.

SetiHide (Oli Scheit)
Jak již název napovídá, jedná se o program, který umožňuje opravdové skrytí a korektní ukončení klienta. Jako další zajímavá funkce je možnost cache (stáhnutí několika jednotek najednou). Můžete tak na cizím PC zpracovávat jednotky, aniž by o tom majitel věděl.

SetiStash (Nuno Romao)
Jedná se o jednoduchý program, který slouží jako cache jednotek. Program sice neoplývá zbytečnými možnostmi nastavení, ale to snad nevadí. Přeci "V jednoduchosti je krása".